„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Papież Jan Paweł II

 

 

Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt nie tylko dla rolników, ale także dla każdego mieszkańca wiejskiej społeczności. Tegoroczne uroczystości Święta Plonów obchodzono w   Gminie Łopuszno
w niedzielę 12 września. Dożynki rozpoczęła dziękczynna Msza Święta w intencji rolników, którą celebrował proboszcz miejscowej parafii ks. Karol Stach w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego
w Łopusznie. W trakcie Eucharystii poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe oraz chleby upieczone z tegorocznych ziaren zbóż.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych barwny korowód przemaszerował ulicami Łopuszna na teren Gminnego Ośrodka Sportowo wypoczynkowego. Pochód otwierała Gminna Orkiestra Dęta, która przygrywała utwory nadając uroczystego charakteru całemu przemarszowi oraz Włodarz Gminy Łopuszno – Irena Marcisz w asyście Starostów Dożynek. Za nimi podążały delegacje wieńcowe, Poczty Sztandarowe, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora, lokalnych stowarzyszeń, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Chóru Kościelnego Gloria, ubrane odświętnie w ludowe stroje dzieci ze Szkół Podstawowych z terenu Gminy Łopuszno oraz ze Świetlic Środowiskowych a także liczni mieszkańcy Naszej Gminy.

Otwarcia wydarzenia dokonała Wójt Gminy Łopuszno Pani Irena Marcisz. Po tradycyjnym przekazaniu chleba przez Starostów dziękowała rolnikom mówiąc: cyt. „Dziękuję bardzo za ten wymowny dar. Zboże i z niego wypieczony chleb jest wynikiem współpracy Stwórcy i człowieka. Jest to również wyobrażenie Waszego trudu Drodzy Rolnicy. Dziś w tych świątecznych okolicznościach dziękuje za pracowitość, gospodarność, życzliwość i mądrość. Dziękuję za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy życząc dużo zdrowia i pomyślności (...) Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ja również chcę się podzielić tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciała bym aby ten podział był sprawiedliwy. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej gminie i umiłowanej Ojczyźnie” – mówiła do zgromadzonych Wójt Gminy Łopuszno. Życzenia dla rolników złożyli również zaproszeni goście: Senator RP – Pan Krzysztof Słoń, Poseł na Sejm RP – Pan Mariusz Gosek, Wójt Gminy Piekoszów – Pan Zbigniew Piątek., Wójt Gminy Słupia Konecka – Pan Robert Wielgopolan.

 

Zaszczytna rolę Starostów Dożynek objęli w tym roku: Pani Ewa Szymkiewicz oraz Pan Rafał Mazur.

Pani Ewa Szymkiewicz zamieszkała w Sarbicach Drugich. Wraz z mężem Dariuszem prowadzą wspólnie od 12 lat rodzinne gospodarstwo rolne. Prowadzone gospodarstwo rolne ma powierzchnię 70 hektarów. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka i hodowli bydła. Mają stado 110 sztuk bydła. Gospodarstwo Państwa Szymkiewiczów po raz drugi z rzędu w województwie Świętokrzyskim zostało liderem pod względem wydajności od sztuki która wyniosła 12 870 kg mleka.

 

Pan Rafał Mazur zamieszkały w Sarbicach Drugich. Wraz z żoną Iwoną prowadzi gospodarstwo rolne a w pracy pomagają im rodzice p. Rafała, Pan Wiesław i Pani Mariola. Gospodarstwo obejmuje 250 ha. Gospodarstwo Państwa Mazurów specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego oraz bydła opasowego których łączna obsada wynosi w sumie około 200 sztuk. W 2016 roku p. Rafał zajął III miejsce w powiecie kieleckim w konkursie ROLNIK ROKU 2016. Jest również delegatem w mleczarni OSM Włoszczowa, w której jest dostawcą.

Podczas tegorocznych Dożynek nie mogło zabraknąć uroczystego uhonorowania zasłużonych rolników. Wójt Gminy Łopuszno doceniając ich trud przyznała zaszczytne statuetki oraz upominki ufundowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską we Włoszczowie. Wyróżnionych i przyznano miejsca dla następujących producentach mleka:

1.            Miejsce - Szymkiewicz Dariusz

2.            Miejsce - Wiesław Mazur

3.            Miejsce - Paweł Bernat

4.            Miejsce - Kazimierz Ogonowski

5.            Miejsce - Damian Banak

6.            Miejsce - Łukasz Soboń

 

Dyplom wraz z prezentem okolicznościowym otrzymał także Pan Mariusz Stępnik sołtys sołectwa Krężołek-Przegrody za godną naśladowania pomoc sąsiedzką oraz Pani Teresa Bujak z miejscowości Sarbice Drugie za udział i zdobycie wyróżnienia w powiecie kieleckim w XVIII edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Niezwykle okazale prezentowała się scena nieopodal której widniało 12 misternie wykonanych wieńców przygotowanych przez następujące sołectwa: Eustachów, Fanisławiczki, Gnieździska, Jedle, Józefina, Lasocin, Łopuszno, Piotrowiec, Podewsie, Rudniki, Sarbice Pierwsze, Sarbice Drugie.
Ze względu na inwencję twórczą oraz niezwykle wysoki poziom artystyczny prac jury zdecydowało, że autorzy wszystkich kompozycji zasługują na nagrodę finansową w kwocie 500 zł za każdy wieniec.

 

Plac wokół sceny okalały barwne i zachwycające stoiska, które serwowały mnogość przepysznych potraw i wypieków. Podczas tegorocznych Dożynek stoiska przygotowały sołectwa: Czałczyn, Czartoszowy, Eustachów, Fanisławice, Gnieździska, Jasień, Jedle, Józefina, Lasocin, Łopuszno, Ruda Zajączkowska, Snochowice, Wielebnów oraz KGW Skarbnica Natury z Marianowa, Stowarzyszenie Razem dla Sarbic Drugich, KGW Snochowice, KGW ROZŚPIEWANI Eustachów Duży oraz stoisko Gminy Łopuszno. Wszyscy wystawcy wznieśli się na wyżyny kuchennych popisów wzorowo prezentując przez to dorobek kulturowy oraz kulinarne dziedzictwo naszej gminy. W zorganizowanym konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę Dożynkową każde ze stoisk otrzymało miejsce na podium za następujące dania:

Czałczyn – golonka z kapustą

Czartoszowy – paszteciki drwala

Eustachów- kluseczki ziemniaczane

Fanisławice- pierogi z kapustą i grzybami

Gnieździska – naleśniki z sosm bolonesse

Jasień- ser biały podpuszczkowy

Józefina- prosiak pieczony z nadzieniem z kaszy

Lasocin – gołąbki

Łopuszno – łosoś w sosie borowikowym

Marianów- kanapki z pastą wiedźmy

Ruda Zajączkowska – żołądki z cebulką

Stowarzyszenie Razem dla Sarbic Drugich – roladki drobiowe

KGW Snochowice – pierogi z kapustą i mięsem

Wielebnów- barszcz Czerwony

Snochowice – bigos z cukinii

Jedle- kluseczki ziemniaczane z okrasą

KGW Rozśpiewani Eustachów Duży – zupa krem z kalarepy

Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Łopuszno

Sołectwa oraz mieszkańcy Gminy Łopuszno ochoczo brali udział w licznych konkursach ogłoszonych z okazji dożynkowej biesiady.

 

VI Turniej Sołectw

Podczas tegorocznych dożynek odbył się po raz kolejny VI Turniej Sołectw o Puchar Wójta, w którym wzięło udział 5 sołectw:   Łopuszno, Lasocin, Czartoszowy, Józefina i Snochowice .

Pomimo, iż turniej miał na celu wspólną zabawę nie brakło sportowej rywalizacji, a zgromadzona publiczność jak na prawdziwych zawodach sportowych dopingowała swoje drużyny.

Konkurencje w tym turnieju były następujące:

Picie mleka przez rurkę . – konkurencja dla sołtysa

Rzut ziemniakami do celu.

Slalom z oponą samochodową

W wyniku podsumowania punktacji poszczególnych konkurencji najwięcej punktów uzyskało Sołectwo Snochowice i tym samym zajęło pierwsze miejsce. O drugie i trzecie miejsce walczyły w dogrywce Sołectwo Józefina oraz Sołectwo Czartoszowy. Konkurencja przygotowana na dogrywkę to „Strzał piłką do mini bramki”. Zaznaczyć trzeba, że nie był to zwyczajny strzał, albowiem zawodnicy na początku musieli wykonać pięć pełnych obrotów           a następnie podbiec do piłki i oddać strzał na bramkę. W dogrywce lepsze okazało się Sołectwo Czartoszowy i tym samym zajęło drugie miejsce, natomiast Sołectwo Józefina trzecie miejsce. Pozostałe Sołectwa czyli Lasocin i Łopuszno otrzymały wyróżnienia.

Sołectwo Snochowice, które wygrało rywalizacje otrzymało puchar ufundowany przez Wójta Gminy Łopuszno, dyplom i nagrody rzeczowe. Ponadto wszystkie sołectwa uczestniczące we wspólnej zabawie otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy oraz każdy uczestnik otrzymał upominek.

Organizatorzy oraz Wójt Gminy Łopuszno dziękują wszystkim sołtysom, którzy zmobilizowali mieszkańców do wspólnej zabawy połączoną ze sportową rywalizacją oraz ogromne podziękowania kierujemy do uczestników biorących udział w zawodach.

 

W Konkursie o tytuł „Najlepszej nalewki sołtysówki walczyło 18 w tradycyjny sposób wykonanych trunków. Komisja przyznała miejsca i nagrody dla:

1 miejsce – Pani Dorota Kozieł z sołectwa Jedle za nalewkę z kwiatów czarnego bzu,

2 miejsce – Pani Elżbieta Karykowska, sołtys Sołectwa Sarbice Drugie

3 miejsce – Pan Kazimierz Sadowki, sołtys sołectwa Rudniki

3 miejsce – Pani Barbara Fras, sołtys sołectwa Łopuszno

 

W konkursie na Największą dynię zwyciężyli:

1 miejsce – Pan Paweł Świercz, sołtys sołectwa Józefina

2 miejsce – Pani Teresa Mazur z sołectwa Barycz – Jasień,

3 miejsce – Pan Mirosław Śliwka, sołtys sołectwa Lasocin

 

Konkurs na Najpiękniejszą dożynkową kompozycję wygrali:

1 miejsce – Pan Zbigniew Bąk, sołtys sołectwa Antonielów,

2 miejsce – Pani Justyna Walas, sołtys Sołectwa Eustachów,

2 miejsce – Pani Barbara Kowalczyk Bernat,

3 miejsce – Pan Krzysztof Robak, sołtys sołectwa Nowek

 

W dniu dożynek przyznano również nagrody w konkursie Ukwiecona Jednostka w Gminie Łopuszno:

I miejsce: Żłobek Gminny w Łopusznie; (voucher 400 zł)

II miejsce ex aequo: Gminny Ośrodek Sportowo - Wypoczynkowy ,

w Łopusznie; Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Gnieździskach , (voucher 300 zł)

III miejsce: świetlica w Gnieździskach (voucher 200 zł )

Wyróżnienie: Gminna Biblioteka Publiczna w Łopusznie- za najpiękniejszy balkon (voucher 100 zł)

Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II Filia w Grabownicy- za różnorodność gatunkową posadzonych roślin (voucher 100 zł)

Wyróżnienie dla: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie - za czystość i estetykę (voucher 100 zł)

W części artystycznej na scenie prezentowali się lokalni artyści. Podziwialiśmy wokalne występy koła Gospodyń Wiejskich ze Snochowic, Stowarzyszenia Aktywne Kobiety Gnieździsk, dzieci ze Szkół podstawowych z Łopuszna, Gnieździsk, Dobrzeszowa, Sarbic a także indywidualne prezentacje w wykonaniu Julii Świercz, Lilianny Pniewskiej, Anny Podgórskiej, Magdaleny Młynarskiej, Gabrieli Klimczak i Macieja Grzyba. Wieczorową porą poderwał publiczność do zabawy i tańca Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno. Biesiada trwała do północy przy rytmach ludowej muzyki, którą serwował DJ. Bełz.

W tym dniu nie zabrakło także dodatkowych atrakcji. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych gościach dożynek, albowiem dzieci do woli „wyszaleć” się mogły na dmuchanych zjeżdżalniach, oraz skorzystać z wesołego miasteczka. Wzorem lat poprzednich zorganizowana została loteria fantowa w której nagrodą główna do wygrania był rower ufundowany przez Radnego Powiatowego Pana Krzysztofa Smolarczyka. W pobliżu sceny czekała na miłośników sztuki nielada gratka czyli wystawa obrazów powstałych podczas 41 Pleneru Malarskiego w Łopusznie.

 

Nad bezpieczeństwem festynu czuwały służby Ochotniczej Straży Pożarnej z Łopuszna, Dobrzeszowa, Lasocina, Gnieździsk, Policji, Ochrony i Ratownictwa Medycznego.

Pragniemy serdecznie podziękować naszym wspaniałym sponsorom, bez pomocy których nie była by możliwa organizacja tego wydarzenia. Do szacownego grona należą:

- Pan Krzysztof Smolarczyk, Radny Powiatowy, Sponsor roweru tj. nagrody głównej w loterii dożynkowej

- Pan Bogdan Wójcik, właściciel firmy EKO Bud Kielce, fundator nagród w konkursach dożynkowych,

- Pan Aleksaner Kozak, - sponsor chleba na uroczystości dożynkowe,

- Pan Waldemar Rowiński - sponsor nagród w konkursach dożynkowych,

- Pan Tadeusz Moszczyński – fundator nagród w loterii dożynkowej,

- Aneta Węgrzyn, Szkoła Tańca Baila

- Pan Piotr Maciejewski

- Beata i Paweł Świercz

- Danuta Płyta

- Jacek Młynarski – Eskape Room Kielce,

- Targi Kielce,

- Raj Urwisa

- MK Bowling

Organizatorzy: Wójt Gminy Łopuszno Irena Marcisz, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminny Ośrodek Sportowo Wypoczynkowy z całego serca dziękują wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

Autor: Beata Starzyk, Sławomir Stelmaszczyk

 
Cat Hair Remover